Rodzaje regałów sklepowych i magazynowych

Rodzaje regałów sklepowych i magazynowych

Wyposażenie sklepu lub/i magazynu to najważniejszy element zapewniający wygodne wykorzystanie tych pomieszczeń. Podstawą są regały i półki, na których przechowywany lub eksponowany jest towar. Te elementy wyposażenia powinny być dopasowane nie tylko do metrażu lokalu, ale także do rodzaju (gabarytów i ciężaru) produktów, jakie mają się na nich znajdować. Jakie rodzaje regałów sklepowych i magazynowych są do wyboru?

Regały magazynowe i sklepowe – czym kierować się przy wyborze?

Przed podjęciem decyzji o zakupie regałów do sklepu lub magazynu, trzeba najpierw dokładnie sprecyzować ich przeznaczenie.

Lepiej, by były większe i miały większe możliwe obciążenie niż zakłada się na początku, niż gdyby miały okazać się docelowo za małe i o zbyt małej nośności.

Dlatego wybierając regały do magazynu lub sklepu, trzeba dokładnie przemyśleć przede wszystkim:

  • jakiego rodzaju towar będzie na nich eksponowany i przechowywany;
  • czy będą to przedmioty lekkie czy o dużej wadze;
  • gabaryty i kształty towaru – produkty duże, o różnych kształtach będą wymagać więcej przestrzeni do wyjmowania i wkładania ich, dlatego półki nie mogą być ani zbyt wąskie ani zbyt niskie.

Najpopularniejszym wyborem do przechowywania towaru są regały magazynowe metalowe. Są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym mają największą wytrzymałość i nośność większą niż inne rodzaje. Najczęściej spotykane są regały sklepowe metalowe przyścienne.

Zajmują niewiele miejsca, a prosty kształt i duża nośność sprawiają, że są bardzo praktyczne.

W sklepach najczęściej spotykany jest regał gondola. Zazwyczaj jest to również regał dwustronny. Często stosowanym rozwiązaniem jest również łączenie regałów sklepowych metalowych z gondolą sklepową.

Jakie jeszcze rodzaje regałów magazynowych i sklepowych są do wyboru?

Klasycznym rozwiązaniem jest wybór stojących, przyściennych regałów magazynowych metalowych (w sklepach również stosowane jest takie rozwiązanie).

Wybór jest jednak nieco szerszy, dzięki czemu wygodne korzystanie z magazynu i sklepu jest jeszcze łatwiejsze. Do wyboru są również regały:

  • półkowe – klasyczny regał może mieć kilka wariantów, ze względu na specyfikę magazynowanego lub eksponowanego na nim towaru. Największą zaletą regałów półkowych jest możliwość ich rozbudowy i indywidualnej konfiguracji;
  • przejezdne i wjezdne – to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie operuje się delikatnym towarem, który nie powinien być ściśnięty. Regały wjezdne i przejezdne umożliwiają układanie towarów jeden za drugim. Przeznaczone są do magazynowania palet towarów;
  • mobilne regały przesuwne – ten rodzaj regału sprawdzi się najlepiej w przypadku towarów ciężkich, dużych lub o długim kształcie. Półki lub wagoniki są zasilane specjalnymi silniczkami, dzięki czemu można je swobodnie wsuwać i wysuwać za pomocą zdalnego sterowania;
  • paletowe – przeznaczone do składowania na nich całych palet z towarem. Obsługiwane są za pomocą wózka widłowego.

Wybór odpowiedniego rodzaju regału nie wydaje się więc trudny – rodzajów jest co najmniej kilka. Wiele z nich można dopasować indywidualnie do potrzeb, dodając np. akcesoria lub modernizując je.